
W kwietniu UE przyjęła przepisy BAT (ang. Best Available Technology - Najlepsze dostępne technologie), które zobowiązują kraje członkowskie do inwestycji w najwyższej jakości technologię oczyszczania spalin produkowanych przez wielki przemysł. Czas na zainstalowanie nowoczesnych filtrów i obniżenie szkodliwej emisji mamy do 2021 roku.
Ponieważ w Polsce 85% energii wytwarza się z węgla, polskie ciepłownie czekają wielomiliardowe koszty modernizacji. Może się to przełożyć na wzrost cen ogrzewania. Rząd obawia się, że realizacja tego zadania w tak krótkim terminie może zagrażać bezpieczeństwu dostaw energii elektrycznej w Polsce.
Od 2011 eksperci, przedstawiciele UE i przemysłowcy wspólnie opracowywali przepisy, które mają doprowadzić do obniżenia zanieczyszczeń pochodzących z elektrowni. Tak powstał system kryteriów BAT. Jego wdrożenie w Polsce będzie kosztować ok. 10 mld zł.
Inwestycja w nowe filtry ma przynieść realne zyski. Nie tylko dla zdrowia publicznego, poprzez zmniejszenie o 20 tys. przedwczesnych zgonów, ale i również dla budżetu. Energetyka węglowa generuje koszty zdrowotne przekraczające 62 mld euro.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-