
Wkrótce Kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego ma zaakceptować projekt IMSR (Integral Molten Salt Reactor), małego reaktora na stopionych solach firmy Terrestrial Energy z Kanady. Taka jednostka mogłaby dać tanie ciepło do procesów upłynniania węgla.
Od strony technologicznej główną różnicą między MSR a popularnymi reaktorami wodnymi jest zastosowanie jako chłodziwa stopionych soli - zazwyczaj fluorków litu, sodu czy berylu - zamiast wody.
Paliwem jest uran o niskim stopniu wzbogacenia w izotop 235, dodany do chłodziwa w postaci stopionego fluorku uranu. Stopione sole mają szereg korzystnych właściwości cieplnych, ale najważniejsze jest to, że w temperaturze kilkuset stopni, w której pracuje reaktor, ciśnienie stopionej soli jest minimalne. Tymczasem w reaktorze wodnym, rozgrzana do kilkuset stopni para lub woda mają ciśnienia przekraczające sto atmosfer. Rurociągi i inne elementy pod ciśnieniem są teoretycznie najbardziej podatne na awarie. W MSR ten element ryzyka odpada.
W przypadku IMSR stopione sole krążą wewnątrz zbiornika, w którym zachodzi reakcja łańcuchowa. Ciepło przez wewnętrzne wymienniki jest przekazywane do kolejnego obiegu ze stopionymi solami. Trzeci obieg chłodziwa wyprowadza ciepło dalej, gdzie może zostać wykorzystane do wytworzenia pary napędzającej turbogenerator elektryczny, albo do procesów przemysłowych. Po siedmiu latach pracy wymienia się na nowy cały zbiornik reaktora z obiegiem pierwotnym, wymiennikami ciepła itd.
Cały układ jest tak zaprojektowany, że w przypadku jakiejś usterki może się wychłodzić, wykorzystując naturalną konwekcję powietrza z otoczenia. IMSR ma moc elektryczną prawie 200 MW, a termiczną - 400 MW, kilka razy mniej niż typowy reaktor wodny.
Prezes firmy Terrestrial Energy Simon Irish przypomniał, że w wielu ośrodkach w Ameryce Północnej trwają badania nad różnymi procesami, m.in. z upłynnieniem węgla przy użyciu gazu ziemnego. Wymaga to jednak dużych ilości ciepła.
"Uważamy, że nasz system bardzo dobrze można zgrać z tym procesem, zarówno od strony technologicznej, jak i finansowej" - stwierdził Irish. Jak dodał, może to być interesujące dla Polski w kontekście wykorzystania własnych zasobów węgla.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal kotłowa 1.4923 / ST12T – niezawodność, która przetrwa ekstremalne warunki
Stal kotłowa 1.4923, znana szerzej jako ST12T, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym i chemicznym. Jej...
-
GEOTERMIA - trudne źródło energii
Temat przetwarzania „naturalnego ciepła Ziemi” - energii geotermalnej - w ciepło użytkowe i energię elektryczną pojawia się niemal zawsze przy...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl