Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-10-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-10-29
W Warszawie powstała pionierska Inteligentna Sieć Ciepłownicza
Projekt realizowany był od 2014 roku
Projekt realizowany był od 2014 roku

W stolicy po trzech latach zakończyła się realizacja projektu "Inteligenta Sieć Ciepłownicza", realizowanego przez Veolię Energię Warszawa, we współpracy z miastem. Jest to najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie w historii polskiego ciepłownictwa, które przybliży stolicę do modelu inteligentnego miasta (smart city). Inteligentna Sieć Ciepłownicza obejmuje blisko 1800 km sieci i 19 tys. obiektów, pokrywając 80% zapotrzebowania stolicy na ciepło, co czyni ją największym tego typu systemem w Unii Europejskiej.

Projekt obejmował m.in. wdrożenie systemu telemetrii, czyli przesyłu wartości pomiarowych oraz telesterowania, umożliwiającego sterowanie na znaczną odległość dla 2,5 tys. węzłów cieplnych oraz modernizację trzech przepompowni. Dzięki temu usprawnione zostało monitorowanie parametrów pracy warszawskich węzłów i pozwoliło to na zdalne dostosowywanie pracy sieci do potrzeb mieszkańców.

Stołeczna sieć ciepłownicza ma cztery tysiące komór. Do modernizacji w ramach projektu wytypowanych zostało 79 najbardziej kluczowych obiektów dla całego systemu. W rezultacie wyposażono 52 komory w czujniki temperatury i ciśnienia, by monitorować parametry sieci. Pozostałe 27 komór mają zaś moduły zdalnego sterowania zasuwami, które pozwolą na kontrolę oraz stabilizację sieci. Zmodernizowano również światłowody.

W zmodernizowanych komorach ciepłowniczych i przepompowniach wdrożono system DCS Ovation. "To narzędzie stosowane do zarządzania i monitorowania zaawansowanymi systemami z zakresu produkcji i dystrybucji energii - wyjaśnia Aleksandra Żurada, dyrektor komunikacji w Veolii Energa Warszawa. Odpowiada za sterowanie oraz wizualizację całego procesu, w oparciu o wspólną bazę danych i wyznaczone parametry. System ten podnosi, m.in. bezpieczeństwo pracy sieci oraz daje możliwość zdalnej diagnostyki poszczególnych elementów systemu, w oparciu o stan urządzeń pomiarowych."

"Jesteśmy pionierami na skalę światową - mówi Jacky Lacombe, prezes Veolii Energia Warszawa - i od razu wprowadzamy tak bardzo innowacyjne rozwiązania. Dzięki tej inwestycji, sztuczna inteligencja będzie współdziałać z człowiekiem w celu optymalizacji pracy sieci, ale również dla ochrony środowiska naturalnego."

Na potrzeby działania Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej uruchomiono Centralne Repozytorium Danych, w którym w czasie zbliżonym do rzeczywistego gromadzone będą wszystkie dane zbierane przez czujniki. Repozytorium będzie znaczącym ułatwieniem dla dyspozytorów i wsparciem w ich codziennych decyzjach.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newseria.pl, onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także