Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-01-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-01-05
Dobre kotły przemysłowe: czyli jakie? Zobacz, co wyróżnia te najlepsze!
Dobre kotły przemysłowe: czyli jakie? Zobacz, co wyróżnia te najlepsze!

Kotły wodne i parowe to wysokowydajne urządzenia grzewcze, które mają szerokie zastosowanie w wielu firmach produkcyjnych. Dopuszczalne normy spalania paliwa oraz zakres ich pracy jest mocno skorelowany ze stratą ciepła. Te dwa rodzaje kotłów od wielu lat dostarczają moc grzewczą do małych oraz dużych powierzchni produkcyjnych i magazynowych w mocy od 650 do 38.000 kW. Jakie kotły przemysłowe są dobre? Co je wyróżnia? Sprawdzamy!

 

Kotły przemysłowe – do czego służą?

Kotły przemysłowe stosowane są w przeróżnych gałęziach przemysłu. Ich głównym celem jest wytwarzanie energii cieplnej, która dalej może być wykorzystywana w procesach technologicznych, w wielkogabarytowych halach oraz magazynach.

Zależnie od konstrukcji, kotły przemysłowe używane mogą być do ogrzewania obiektów przemysłowych oraz wytwarzania pary wodnej o różnej mocy znamionowej. Z kolei para wodna jest powszechnie stosowana do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach, w obróbce termicznej w gastronomii, czy też w procesach technologicznych: elektrycznych, chemicznych oraz farmaceutycznych.


 

rlxefyydne7cca1.jpg

 

Inne zastosowanie kotłów przemysłowych to higroskopijność dynamiczna – w tym przypadku wytwarzane ciepło technologiczne ma na celu suszenie drewna, wspomaganie wypalania wapna czy wytwarzanie cementu.

Kotły przemysłowe mogą być zasilane różnymi rodzajami paliwa. Najczęściej stosowane są gazy, olej opałowy, wodór oraz spalanie wielopaliwowe. Mniejszy wpływ na środowisko ma kocioł zasilany gazem, stąd dość powszechnym rozwiązaniem są kotły gazowe przemysłowe.

Inne, bardziej ekologiczne paliwa, to biomasa. Wybór odpowiedniego kotła przemysłowego zależy nie tylko od rodzaju paliwa, ale od jego przeznaczenia oraz mocy grzewczej, jaką chcemy uzyskać.

 

Innowacyjne rozwiązania w zakresie kotłów przemysłowych

Mimo że kotły przemysłowe są znane od wielu lat, ich przeznaczenie nie zmieniło się – mają za zadanie wytworzenie wysokiej temperatury, która ma na celu podgrzanie wody i wytworzenie pary pod odpowiednim ciśnieniem. Zadaniem kotłów wodnych jest zaś wytwarzanie gazów w formie pary wodnej. Czystość tych produktów determinuje dalsze zastosowanie z odpowiednimi parametrami użytkowymi, jak ciśnienie, temperatura czy prędkość przepływu.

Cenione na rynku firmy, jak BOSCH, stawiają na proekologiczne rozwiązania przyjazne środowisku. Rośnie popularność kotłów przemysłowych o wydajności od 175 do 55.000 kg/h. To urządzenia są zasilane najczęściej gazem ziemnym. Zapewniają maksymalną efektywność energetyczną, która pozwala znacznie zaoszczędzić na mediach.

Wytworzenie pary z wody stanowi doskonałą alternatywę dla urządzeń zasilanych tradycyjnymi paliwami kopalnymi. Liderem w świecie nowoczesnych kotłów przemysłowych, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej dla konkretnego procesu mocy znamionowej oraz sprawności, jest firma BOSCH.

 

Czy warto inwestować w piece ekologiczne?

Obecne restrykcje dotyczące emisyjności środowiskowej kotłów przemysłowych są bardzo rygorystyczne. Urządzenia grzewcze na paliwo stałe czy ciekłe są ściśle nadzorowane przez odpowiednie organy europejskie.

Innowacyjne rozwiązania w zakresie zastosowania kotłów przemysłowych używane są już od wielu lat i pozwalają na skuteczną ochronę środowiska oraz podtrzymanie parametrów emisyjności PN-EN 303-5:2012. Bardzo istotnym parametrem jest emisja cząstek stałych PM.

Dzięki temu istnieje możliwość utylizacji mikrocząstek unoszących się w powietrzu w postaci pyłu, aerozolu lub popiołu. Tylko inwestowanie w najlepsze jakościowe, wydajne oraz proekologiczne kotły przemysłowe, będzie oznaczała szybki zwrot z inwestycji oraz bezpieczeństwo klimatu.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
bosch-industrial.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także