Do Internetu wyciekł raport ONZ na temat globalnego ocieplenia. Miał on zostać upubliczniony dopiero w 2014 r. Jego autorzy stwierdzają, że wzrosty temperatury na Ziemi były niższe niż zakładano.
ONZ-owski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) przygotował kolejny raport dotyczący zmian klimatycznych na Ziemi. Na razie krążył on w kuluarach ONZ-u i miał zostać upubliczniony dopiero w przyszłym roku. Jeden z pracowników IPCC opublikował go jednak w Internecie. Okazało się, że raport wskazuje, że wzrosty temperatur od 1990 r. były dwa razy niższe niż to do tej pory przyjmowano. Od 1990 r. IPCC publikuje wykresy obrazujące wzrost temperatury na ziemi. Do tej pory naukowcy przyjmowali, że w latach 1990-2012 średni wzrost temperatury wynosił od ok. 0,3 do 0,5 stopni Celsjusza. W najnowszym raporcie IPCC oszacowało, że średni wzrost wynosił ok. 0,15 st. Celsjusza. Krytycy raportów IPCC domagają się wyjaśnień jak to możliwe, że pomyłka była tak duża?
W nieopublikowanym oficjalnie jeszcze raporcie po raz pierwszy przyznano, że Słońce i promieniowanie kosmiczne mają większy wpływ na zmiany klimatyczne niż do tej pory przypuszczano. Zmieniono również opinię w kwestii susz. W poprzednim raporcie ONZ przewidywał, że susze będą coraz częstsze, dłuższe i bardziej dotkliwe. Okazało się, że te przewidywania nie sprawdzają się. Naukowcy wycofali się również z poprzednich założeń dotyczących cyklonów. Poprzednio uznali oni, że wzrost liczby cyklonów od 1970 r. jest najprawdopodobniej związany z globalnym ociepleniem. Teraz uznano, że na podstawie tych danych statystycznych nie można konstruować żadnych pewnych przewidywań.
IPCC wycofało się również z tezy, że zaburzony może zostać Prąd Zatokowy (Golfsztrom). Nie grozi mu to w ciągu najbliższych kilku stuleci. Naukowcy wskazują jednak na szybkie topnienie lodów Arktyki i podnoszący się poziom mórz i oceanów. Jeśli dalej tak pójdzie, to ich zdaniem do 2100 r. Arktyka będzie miała „bezlodowe" lata. Twórcy raportu podtrzymują przy tym swoją główną tezę – za globalne ocieplenie w największej mierze odpowiedzialny jest człowiek.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newscientist.com
Komentarze (2)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
Poldek
no tak, ale ktoś na tej ściemie sobie zarabia
Jakub
To tylko wielka komercyjna ściema -( na koszt wielu podatników ! -(