Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-10-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-10-13
O raporcie agendy ONZ na temat niskiej emisji w trakcie V Kongresu PORT PC
PortPC - V Kongres 2016
PortPC - V Kongres 2016

Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact Network Poland opublikowała pierwszy kompleksowy raport pt.: „Zrównoważone Miasta. Życie w zdrowej atmosferze" dotyczący problemów jakości powietrza w Polsce i możliwości ich rozwiązania. Opracowanie może stać się punktem odniesienia w walce o lepszą jakość powietrza. Główne zagadnienia na temat likwidacji niskiej emisji, które zostały zawarte w Raporcie będą omówione podczas V Kongresu PORT PC, 20 października br. w Warszawie. Temat przedstawią Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski, oraz autor rozdziału dot. niskiej emisji, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu powodują ciężkie choroby układu oddechowego i nowotwory, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zgonu. Jak wynika z raportu Global Compact zły stan powietrza odbija się nie tylko na zdrowiu. Koszty spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza schorzeń sięgają w całej UE ok 940 mld euro. Tylko w Warszawie koszty ponoszone przez pracodawców z tytułu chorobowego lub renty dla pracowników sięgają 18 mld zł rocznie.

W świetle raportu jedną z głównych barier blokujących poprawę stanu jakości powietrza w Polsce jest brak wspólnych i skoordynowanych działań między poszczególnymi organami władzy publicznej. Raport pokazuje propozycje konkretnych rozwiązań, które mają pomóc w walce o czyste powietrze. Należy do nich między innymi rozwój rynku samochodów elektrycznych, a także rozwój budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego, termomodernizacji budynków oraz szersze zastosowania bez emisyjnych lub nisko emisyjnych technologii grzewczych.

Raport wskazuje na realną możliwość obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza przy wykorzystaniu istniejących sieci ciepłowniczych. Proponuje również zastępowanie węgla gazem, korzystanie z odnawialnych źródeł energii np. poprzez szersze zastosowanie pomp ciepła napędzanych energią elektryczną produkowaną w Polsce, wymianę starych kotłów grzewczych na urządzenia spełniające unijne standardy emisyjne, jak również przyjęcie norm jakości węgla.
W trakcie V Kongresu PORT PC reprezentant Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła przybliży cześć Raportu o niskiej emisji oraz przedstawi doświadczenia w budowaniu świadomości społecznej w skutecznej walce z niską emisją. W ciągu kilku lat powstało kilkanaście Alarmów Smogowych, które skutecznie wpływają na społeczną zmianę postrzegania zagrożenia smogiem w Polsce.

Ponadto podczas V Kongresu PORT PC – w sesji skierowanej do samorządów i architektów – zaprezentowane zostaną m.in. założenia techniczne dla programów dofinansowań instalacji z pompami ciepła. Będzie to praktyczne narzędzie, które z powodzeniem będą mogły wykorzystywać jednostki samorządów terytorialnych – odpowiedzialne za opracowywanie i wdrożenie programów ograniczenia niskiej emisji. Ciekawym zagadnieniem poruszanym podczas konferencji będzie też nowatorski system etykietowania budynków w zakresie niskiej emisji. Omówione będą również nadchodzące zmiany w technice ogrzewania i wentylacji budynków, które wejdą w życie po 1 stycznia 2017 roku (w związku z nowelizacją Warunków Technicznych).

V Jubileuszowy Kongres PORT PC, „Najlepsze praktyki w likwidacji niskiej emisji" tradycyjnie już odbędzie się podczas Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO 2016, tym razem 20 października (czwartek) 2016r. w Warszawie.

Trwa rejestracja na wydarzenie, szczegóły dostępne na stronie internetowej: www.portpc.pl/kongres.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PORT PC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także